اطلاعیه

بازنشستگان کشوری چگونه می‌توانند سهام ETF خود را در بورس اوراق بهادار بفروشند؟

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ حدود هشتاد هزار نفر از بازنشستگان با استفاده از تسهیلات یک میلیون تومانی صندوق بازنشستگی کشوری، نسبت به خریداری سهام موجود در «صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم» معروف به سهام ETF اقدام کردند.

اکنون اعلام شده است که این سهام از دوم تیرماه ۱۳۹۹ در بازار بورس قابل معامله است. از این‌رو، شمار زیادی از بازنشستگان پرسش‌هایی را درباره چگونگی فروش سهام ETF مطرح کرده‌اند که در ادامه پاسخ داده می‌شود:

  1. شما می‌توانید از تاریخ دوم تیرماه سهام خود را از طریق بورس بفروشید.
  2. در صورتی که تا کنون کد بورسی دریافت نکرده‌اید، باید ابتدا نسبت به ثبت نام اینترنتی در سایت سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) در نشانی Sejam.ir اقدام و کد رهگیری دریافت کنید.
  3. پس از ثبت‌نام در سایت سجام، دو راه پیش رو دارید:
  4. اول این‌که با در دست داشتن مدارک شناسایی به منظور افتتاح حساب کارگزاری و اخذ کد بورسی به مدیریت‌های استانی صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه کنید و با تکمیل فرم‌های مربوطه در «کارگزاری صباجهاد» که وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری است، ثبت‌نام کنید. (همکاران ما در استان‌ها راهنمایی‌های لازم را به شما ارایه می‌کنند.)
  5. دوم آن‌که به یکی کارگزاری‌های بورس در سراسر کشور مراجعه کنید. فهرست کارگزاری‌های بورس را می‌توانید این‌جا ببینید: فهرست کارگزاری‌های بورس
  6. در صورتی که قبلا کد بورسی و حساب کارگزاری دریافت کرده‌اید، با مراجعه به کارگزاری مربوطه، برای تعیین ناظر سهام خود درخواست دهید.
  7. یادآور می‌شود کسانی که از قبل دارای کد بورسی نزد سایر کارگزاری‌ها هستند، می‌توانند در «کارگزاری صباجهاد» نیز ثبت‌نام کنند.